10 вида захар - за вкус, цвят и блясък

10 вида захар - за вкус, цвят и блясък


Торти, сладки, кремове, глазури и толкова други глезещи небцето вкусове нямаше да бъдат това, което са без захарта. Дори сутрешното кафе не е същото без няколко зрънца от нея.

Толкова сме свикнали със захарта, че едва ли дори се замисляме за нея. За повечето хора тя е просто бяла захар на кристали. А в действителност има поне десет вида и колкото повече човек навлиза в тънкостите на сладките, толкова повече може да ги срещне.

Ето и различните видове захар:

БЯЛА ЗАХАР

Тя е най-разпространеният вид захар. Добива се от захарно цвекло или захарна тръстика. Получава се при отделянето на остатъчния продукт меласа, в който остават всички минерали и соли от растението, за да се отделят чисти захари или захароза. 

Бялата захар се използва най-вече за печене, неизменна съставна част е от всяка смес, която след престой в печката се превръща в неустоимо изкушение.  Тя е идеална за измерване и поръсване върху храна, а също и за подсладяване на напитки.

ПУДРА ЗАХАР

Пудрата захар е фино смляна бяла захар, смесена с малко царевично нишесте, за да се предотврати прегарянето й. Тя също присъства често в приготвянето на много сладки лакомства, без нея нито току-що изпеченият домашен кекс е същият, нито пък топлата поничка, купена на улицата.   

ЗАХАР ЗА ДЕКОРИРАНЕ

Тази захар е на по-големи кристали от обикновената бяла захар. Това я прави по-здрава и устойчива на топлината. 

Този тип захар помага да се придаде текстура на сладкарските продукти и на бонбоните. Използва се основно за декориране във всички цветове на дъгата.

А това означава шарени торти, сладки, мусове, сладоледи, купон и много настроение!

ЗАХАР НА ПЯСЪК

Захарта на пясък е друг вид захар на големи кристали. По размер тя се намира някъде между бялата захар и декоративната. 

И този вид служи за декорация и може да бъде в много цветове. Но! Захарта на пясък може да отразява светлина и да дава блясък. 

А кой не иска тортата му да блести?


КАФЯВА ЗАХАР (СВЕТЛА И ТЪМНА)

Кафявата захар е бяла захар, в която е добавена топла меласа. Двата вида кафява захар, светла и тъмна, зависят от количеството меласа в тях.

Светлата кафява захар е тази, която се използва най-често в печенето на сладкиши, за сосове и глазури. Тъмната, заради богатия аромат на меласа, се използва в по-наситени храни като различен хляб с подправки.

И двата вида кафява захар може да се втвърди, ако се оставя често на открито, затова е най-добре да се съхранява на затворено проветливо място. 

Ако все пак се втвърди, може да я сложите за секунди в микровълновата печка или да поставите парче хляб при нея и да го оставите за ден.


КАСТЕР ЗАХАР

Тази захар има много малки кристали. Тя основно се използва за деликатни или гладки десерти като мус, меренге или пудинг. 

Този вид захар е идеална за подслаждане на студени напитки, защото няма нужда от топлина, за да се разтвори.


ЗАХАР ТУРБИНАДО

Захарта Турбинадо е сурова, частично преработена кафява захар, при която малко количество меласа е премахнато при обработката. 

Тя е светла на цвят, на големи кристали и с малко по-малко калории от бялата захар, което се дължи на наличието на влага в съдържанието й. Турбинадо се използва най-вече за подслаждане на напитки, но може да влезе в употреба и при печенето на сладкиши.

ЗАХАР МУСКОВАДО

Мусковадо е вид кафява захар, тя е много тъмна на цвят и има повече меласа от светлата или тъмната кафява захар. Кристалите й са малко по-големи от тези на обикновената бяла захар, а текстурата й е по-влажна. 

Използва се в сладкиши с богати аромати като джинджифилов хляб, сладкиш от кафе и др.


ЗАХАР ДЕМЕРА

Това е друг вид захар, много популярна в Англия и САЩ, най-често сравнявана с Турбинадо, защото и двете са нерафинирани. 

Демера е на големи зърна, хрупкава захар, която не е рафинирана. Идеална е за чай, кафе, разтваря се в горещи напитки или се поръсва върху печени продукти.


КОКОСОВА ЗАХАР

Кокосовата захар е не особено популярен вид захар, но също се конкурира с меда по добрите си показатели. Най-характерното за нея е, че има нисък гликемичен индекс, което означава, че при консумация не вдига рязко нивото на захар в кръвта. 

Добива се от цветовете на палмови дървета и е подходяща за консумация от диабетици. Популярна е със славата си на полезна храна и може да бъде намерена в магазините за здравословно хранене.